Nakon petnaest godina djelovanja agencije LUX Promocija u kulturi i turizmu, nametnula se ideja za organiziranjem KultuRi, Konferencije valorizacije kulturno povijesne i sakralne baštine u turizmu, kao edukativnog, stručno znanstvenog skupa gdje se u prvi plan pozicionira odgovoran odnos žitelja destinacije prema bogatoj baštini, kulturnom i tradicijskom nasljeđu kao osnovi za očuvanjem identiteta, temelju na kojem se danas uz podršku državnih institucija, županijskih i gradskih uprava i uz fondove EU, razvija posebno vrijedna cjelogodišnja turistička ponuda, istovremeno osnažuje i gospodarski razvoj.
S obzirom na intenzivan rast turističke Hrvatske, koncept programa KultuRi, postavljen je s namjerom poticanja primjerene valorizacije i promocije vrijedne kulturne baštine, uz prirodnu baštinu, danas primarnom turističkom resursu.
Recentne statistike ukazuju na porast zanimanja turista za kulturno povijesni i vjerski turizam, željom putnika za upoznavanjem novih odredišta i tradicije naroda, kao i na jačanje novog turističkog trenda; Bleisure (business and leisure). Ukazuje se potreba adaptacije turističke ponude za poslovne ljude koji u nekoliko dana uz intenzivne poslovne kontakte teže opuštanju putem dodane vrijednosti korištenja slobodnog vremena u obliku zabave, najčešće razgleda kulturno povijesnog, sakralnog, umjetničkog ili znanstvenog naslijeđa uz kušanje eno i gastro ponude destinacije kako bi istovremeno putem susreta naučili o lokalnoj zajednici i povezali se poslovno i privatno usvajanjem novih iskustava.
Kvalitetna komunikacija, međusobna interakcija turista i educiranog domaćina, značajna je odlika održivog kulturnog turizma i stvara nezaboravne memorabilije zbog kojih nam se gosti vraćaju. Rijeka i Primorsko goranska Županija pozitivan su primjer inovativnih, atraktivnih i realiziranih projekata valorizacije kulturno povijesne i sakralne baštine. Svakako je važno istaknuti i za Hrvatske prilike rijetku valorizaciju industrijske baštine, a sve s namjerom stvaranja nove, moderne turističke ponude privlačne i zahtjevnijem tržištu.
KultuRi predstavlja transfer društveno-kulturnih i gospodarskih vrijednosti očuvanih kroz povijest u turizam, kojima Hrvatska postaje primjerom kvalitetnog, održivog upravljanja turizmom na korist lokalne zajednice i budućih generacija.
Isticanjem vlastitih posebnosti, zaštitom identiteta putem razvoja održivog kulturnog turizma na razini EU te međusobnim suživotom, empatijom, uvažavanjem protokola i predstavljanjem sinergije svih vjerskih zajednica na prostoru Hrvatske, skladnom vizurom činimo Hrvatsku sigurnom i poželjnom destinacijom za odmor i duži boravak te kreiramo konkurentan, neodoljiv, snažan i održiv turistički brend za budućnost.
Sunčana Matić, LUX Promocija, organizator KultuRi
KultuRi se održava u impozantnoj industrijskoj palači – Palači šećera, najvrjednijem izlošku Muzeja grada Rijeke. Palača koju današnji Riječani nazivaju palača Benčić, prema posljednjem poglavlju tvorničke biografije s konca 20. stoljeća, izgrađena je kao objekt riječke Rafinerije šećera, kao palača Šećerane. Pogon Šećerane početna je točka riječke industrijske priče, ispisuje prvo poglavlje industrijalizacije grada, nakon kojega u Rijeci više ništa nije bilo isto. Jedan od vrhunaca procesa pokrenutog Šećeranom dogodit će se sredinom 19. stoljeća, kada je u Rijeci radilo pola ukupne hrvatske industrije. Opširnije o Palači šećera
12:00 Svečana dvorana – pozdravni govori
12:15 – 13:00 Panel rasprava na temu valorizacije kulturno povijesne i sakralne baštine u turizmu
13:00 Predavanja
Stvaranje i razmjena vrijednosti na tržištu kulturnog turizma
– dr. sc. Bruno Grbac, profesor emeritus, Veleučilište Aspira
Valorizacija kulturne baštine – iskustva fuzije turizma i humanističkih znanosti prof. dr. Irena Lazar, dekanica, pročelnica UNESCO katedre, Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije, Koper
Održivi razvoj kulturnog turizma
– izv. prof. dr. sc. Elena Rudan, Sveučilište u Rijeci, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu
Povratak korijenima: sinergija povrata kulturne baštine, prava i turizma
– prof. dr. dr. h.c. Tadeja Jere Jakulin, pročelnica Katedre za kulturni turizam, Univerza na Primorskem, Fakulteta za turističke študije Turistica, Portorož
– prof. dr. Nuray Ekşi, Marmara University, Faculty of Law, Istanbul
Ekonomsko vrednovanje baštine
– dr. sc. Maria Valčić, Veleučilište Aspira
Zvončari – hrvatska baština na UNESCO-ovoj listi
– dr. sc. Lidija Nikočević
Regenerativna renesansa i transmoderni iskorak u regenerativni turizam
– dr. sc. Irena Ateljević, Veleučilište Aspira
2. Programska aktivnost – Razgled Kuće halubajskega zvončara, Viškovo
Turistička valorizacija Svetišta Majke Božje Trsatske
– prof. dr. sc. Zdenko Cerović
– nasl. doc. dr. sc. Sanda Grudić Kvasić
Kulturno povijesna baština Šibensko kninske županije kao turistički potencijal
– mr. sc. Krešimir Šakić, direktor Turističke zajednice Šibensko-kninske županije
Riječka arhitektura 19. i 20. stoljeća
mr. sc. Daina Glavočić
Spomenička knjižnica i zbirke Mažuranić-Brlić-Ružić, Villa Ružić, Fondacije Matilde Ružić Theodor de Canziani
Industrije više nema. Što s industrijskim nasljeđem? Kako to vidimo u gradu Rijeci.
– Kristina Pandža, predsjednica udruge Pro Torpedo, vanjska suradnica Centra za industrijsku baštinu, Sveučilište u Rijeci Završetak programa u Palači šećera do 15 sati
4. Programska aktivnost
Kontakt za prijavu i kotizacije: info@lux-promocija.com
Napomene:
Kotizacija uključuje ulaz na sva predavanja i panel, 4 programske aktivnosti uključujući izlete u okolici Rijeke u trajanju dva dana i E-knjigu sažetaka svih predavanja, što će se izdati nakon održane Konferencije.
Kotizacija ne uključuje konzumaciju hrane i pića, prijevoz i smještaj.
Kontakt organizatora:
LUX Promocija
Mob: 091 7842 492
E-mail: info@lux-promocija.com
Adresa: Smodekova 9, 10 000 Zagreb, HR